Influenzavírosok okozta fertőző betegség az influenza. A leggyakrabban előforduló vírusfertőzésekkel szemben már étezik védőoltás. Ezek a vírusok azonban genetikai struktúrájukat módosítani tudják, és ezért a védőoltással szerzett védettség gyakran nem tart sokáig. Az influenza elleni védőoltások 70-80%-os védettséget biztosítanak. De mellékhatásai is lehetnek, ezért a védőoltást fiatal, erős, egészséges embereknek nem tanácsolják a szakemberek.
Tünetek - magas láz, borzongás, hidegrázás - izom-, végtag és hátfájás - köhögés, rekedt hang, az orrból váladék jön - fáradtság, fejfájás - a tünetek többnyire hirtelen jelentkeznek
Oka Az influenzát cseppfetőzés közvetíti, és gyakran okoz súlyos következményekkel járó járványokat. A betegség inkubációs ideje, tehát az az idő, ami a fertőzés és a betegség kitörése között eltelik, több óra és néhány nap között van. A kórokozók cseppfertőzéssel vagy személyes kontaktus útján terjednek. A behatoló vírusok károsítják a felső légutak nyálkahártyáit (az orrban, torokban, garatban, bronchusokban stb.). Az influenza agresszív A-, B- és C-vírusai súlyos szövődményekkel járhatnak: középfülgyulladás, brochitis vagy tüdőgyulladás, amely különösen az öreg emberek számára életveszélyes lehet.
Kezelése Meleg, nyugalom, sok folyadék fogyasztása segítenek. A szobalevegő ne legyen túl száraz, mert meggátolja a tüdőkben, a garatban és az orrüregben a váladék képződését. A tej, ellentétben a gyümölcslevekkel, a teával és az ásványvízzel, némelyik betegben sűrűvé teszi a köpetet, és így nehezebben sikerül azt kiköhögni.
Gyógyítás gyümölccsel és zöldséggel Az allintantartalmú zöldségek, mint a hagyma, a fokhagyma, a póréhagyma, erősítik a szervezet védekezését az influenzavírusokkal szemben. A C-vitamin-tartalmú gyümölcsök és zöldségek fokozzák az immunrendszerhez tartozó fehérvérsejtek működését, és aktiválják avírusokat ártalmatlanná tevő ellenanyagok termelését.
Tüzes póréhagymaleves Hozzávalók: 20 dkg póréhagyma, 2 dkg vaj, 375 ml víz, 125 ml tej, zöldségleves, 3 kávéskanál fehérbor, fél gerezd fokhagyma, 1 szelet kenyér Tisztítsuk és mossuk meg alaposan a póréhagymát, és vágjuk vékony karikákra. Pároljuk meg kevés vajban. Néhány hagymakarikát tegyünk félre díszítéshez. Adjunk a hagymához vizet és tejet, és melegítsük meg. Keverjük hozzá a zöldséglevest, forraljuk fel, és alacsony fokozaton főzzük 5 percig. Vegyük le a levest a tűzről, pürésítsük. (Turmixgépben áttörjük.) Kevés cukorral és fehérborral ízesítsük. A maradék hagymakarikákat tegyük a már kész levesbe. A kenyeret vágjuk kis kockákra, a fokhagymát nyomjuk szét. Serpenyőben olvasszuk meg a maradék vajat, és a kenyérkockákat a fokhagymával együtt óvatosan pirítsuk meg! A levest merjük a tányérokba rakott kenyérkockákra. Aki szereti a hagymalevest, közönséges hagymából is főzheti.
Mikor forduljunk orvoshoz? Hívjunk azonnal orvost, ha csecsemőn vagy kisgyermeken jelentkeznek a leírt tünetek, ha a hányadékban vér figyelhető meg, ha a láz nagyon magasra szökik, vagy egész nap tart, és nem csökkenthető, ha a köhögés erős és fájdalmat okoz, vagy fulladás jelentkezik, ha fülfájás kínoz (gyermekeknél fejfájás is), illetve mellkasi fájdalom vagy keringési problémák alakulnak ki.
|