A csikung
2006.08.31. 22:19
|
|
A csikung |
A csi a mindenség építőeleme, mely anyag, energia és információ formájában mindenütt jelen van. Az anyagi megjelenés mögött mindig energiát, az energia mögött pedig mindig információt kell feltételeznünk. Megjelenési helyétől és funkciójától függően sokféle csiről szokás beszélni, így van belső és külső, van földi, kozmikus, van emberi, ezen belül öröklött stb. A csit szokták még nevezni életerőnek, illetve egyszerű népies kifejezéssel szussznak is. A kung cselekvést, működtetést jelent, egészen pontosan azt a tevékenységet, amely révén a csire hatunk, azt irányítjuk, mozgatjuk, alakítjuk. A csikung - nagyon egyszerűen fogalmazva - testünk energiájának fejlesztését jelenti. Tágabb értelemben a csikung az egészségünk megőrzésére irányuló olyan technika, tudomány és művészet, amelyben a környező világgal, a mindenséggel való energia- és információcsere tudatos irányítása valósul meg. Még ennél is mélyebb megközelítésben a csikung egy belső út, amely a mindenséggel való harmóniához vezet.
Az ember állandó kapcsolatban áll a mindenséggel, melynek része. Ha a Föld-Ember-Ég kapcsolati láncot vesszük alapul, akkor az ember a (világ)mindenség középpontját foglalja el, és mintegy összekötő láncszem szerepét látja el. Ebből adódóan az energiacsatornák jelenléte és az energiaáramlás magán az emberi szervezeten belül tehát teljesen természetes dolog. Az ember mindazonáltal nemcsak összekötő funkciót lát el környező világban, hanem önmagában is egy saját világot alkot. A saját világon belül hasonló energiaáramlások vannak jelen.
A belső csatornák (vezetékek) között kiemelt szerepet játszik az ún. kormányzó és befogadó vezeték. Ha e két csatornát nyelvünknek szájpadlására helyezésével összekötjük, zárt keringési pályát hozunk létre (mikrokozmikus kör). Ez hozzávetőlegesen a végtag nélküli vett test profiljának körvonala mentén belül fut, és nagyon fontos szerepet játszik a belső energiaellátás fenntartásában. Főként külső energia- és információcsere szempontjából a legfontosabbnak tekinthető csatorna az ún. középső csatorna, amely nagyjából testük középtengelyén fut (a gáttól a fejtetőig). Eredetileg minden emberben megvan a középső csatorna, de a születés után nem sokkal magától bezáródik (az ún. kutacs benövésével). E csatorna újbóli megnyitása a csikung gyakorlatok legfontosabb célja, miután ezáltal valósulhat meg igazán az energiák szabad áramlása kívül-belül.
A középső csatorna mentén három energiagyűjtő „tartály” helyezkedik el, nagyjából a köldök, a szív és a homlok magasságában. Ezek a testi, a lelki és a spirituális energiákkal állnak értelemszerű kapcsolatban. A középső csatora segítségével valósítható meg e három energiaféleség mozgatása és átalakítása, valamint e csatornán keresztül léphetünk ki testi világunkból. A csikung művelésének magasabb szintjén természetes állapotnak tekinthető az, ha a lélek hosszabb-rövidebb időre elhagyja a testet, hogy más világokba jutva tegyen utazást.
A csikung több évezredes múltra tekint vissza. Kína különböző részein nagyon sok változata alakult ki, és gyakorlatilag egészen a mai időkig titkos, csakis zárt körben továbbadott tudományként kezelték. A testi egészség megőrzése érdekében alkalmazott változatokat „lágy” csikungnak, a támadó-védő célokra szolgáló változatokat pedig „kemény” csikungnak szokás nevezni. A harcművészetekben a csikung mesterségesen lassított ütemben kerül elsajátításra, mivel az ellenfél teljes megsemmisítéséhez rendelkezésre álló energiák alkalmazáshoz kellő etikai szintet szükséges elérni.
Általánosan is elmondható, hogy a csikung elsajátítása során három megértési és egyben műveli szintet lehet megkülönböztetni. Az első szinten csupán gyakorlatokat kell végezni, amelyek egyfajta gyógytornaként foghatók fel. Itt tehát nem többről van szó, mint egy hatékony testedző és egészségnövelő technikáról. A második megértési szinten már tudománnyá alakul ez a technika, melynek révén gyökeres mértékben megváltozik a világról alkotott képünk és a hozzá fűződő viszonyunk. Végül a legmagasabb szinten a csikung olyan létművészet, amely a mindenséggel kialakított harmóniából, a minden korlátoktól mentes létezés igazi érzéséből táplálkozik. |
Forrás: http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=76&topic=7
|