Korábbi cikkeimben említést tettem a relaxáció és a pihenés szerepéről. Ennek központi eleme lehet a különböző fürdősók és egyéb relaxációs termékek mindennapi használata.
A sikerorientáltság és a manapság egyáltalán nem ritka rendkívüli munkateher estére alaposan elfáraszt bárkit, melynek ellensúlyozására az emberek többsége nem fordít kellő figyelmet. Általában mindenki azt gondolja, hogy majd kialussza magát, így a következő nap ugyanúgy áll munkába, mint előtte. A pihenés és az alvás azonban nem ugyanaz a fogalom, mint a relaxálás.
A mindennapos stressz okozta fáradtságot nemcsak alvással lehet kipihenni, hanem különböző összetételű és hatású fürdősók használatával, valamint erre épülő relaxációs technikák alkalmazásával főleg akkor, ha az elcsigázott ember speciálisnak mondható problémával, például alvászavarral is küzd, hiszen egy-egy terméknek egyedi rendeltetése is van. A példánál maradva a citromfüvet tartalmazó fürdősó egyben az alvás javítását is szolgálja. Tulajdonképpen minden só élvezeti cikk is, de mindegyiknek van valamilyen egészséget javító, célzott hatása is.
A különböző fürdősók mellett például bioboltokban vásárolható ugyanezen hatóanyagokat tartalmazó fürdő-, valamint test- és masszázsolaj is. Jelenleg a piacon nem ismert ezen temékek biováltozata, a natúr viszont igen, így az áruk többsége nem tartalmaz tartósítószert és mesterséges anyagokat, vagyis az emberi szervezetre egyáltalán nem káros. A fürdősók alapanyagait olyan orvosok, gyógyszerészek, "füvesemberek" fejlesztették ki, akik kutatásokat végeztek a gyógynövények hatásait illetően. Tőlük is származik az az ötlet, miszerint a gyógynövények egészséget javító hatását kombinálni lehet a víz gyógyító erejével. Szem előtt tartva a reláxáció fontosságát akarva-akaratlanul egyben élvezeti cikket is alkottak, mintegy a wellness előfutárainak tekinthetők.
Mindezen gondolatokra külön iparág épült a XIX. századtól kezdve, patikákban és drogériákban ettől kezdve különböző fürdősókat lehetett vásárolni, manapság pedig a wellness elterjedésével találkozhatunk ezen termékekkel wellness és Spa hotelekben. A fürdősó és a fürdőolaj hamar szétoszlik a vízben, jótékony hatását körülbelül 25-30 percig érdemes, illetve lehet élvezni. Igazi relaxálást jelent ellazulni a fürdőkádban és belélegezni a forró gőzzel együtt párolgó gyógynövény-illatokat. Boltunkban a fürdősók négyféle (eukaliptusz, citromfű, szalmavirág és narancs-hárs) illatban állnak rendelkezésre. Ezek általában kaphatók pezsgőtabletta változatban is (csomagban és egyenként is). Rendkívül praktikusak, csomagolásukból könnyen kihámozhatók, és egy laza mozdulattal már a vízsugár alá is helyezhetők. Körülbelül tíz percig pezsegnek, szinte "kifröcskölik" magukból az illatokat, amelyek a légtérbe kerülve szabadon belélegezhetők. A gyártók különben az értékes termálsó kristályszemcséit drága illóolajokkal vonják be. Így a meleg víz, a termál só és a párolgó illóolaj együttes hatása nemcsak a vérkeringésre, légzésre hat kedvezően, hanem bőrünket és lelkünket is ápolja. A fürdőolajat a mellékelt utasítás szerinti mennyiségben kell a vízbe önteni, hatásuk hasonló a fürdősóéhoz, de a bőrt rugalmassá és bársonyossá is teszik. Használat után azonban érdemes a kádat kitisztítani.
A fürdőolajok többféle, eukaliptusz, citromfű, narancs-hársvirág, mandulavirág, kamilla, fenyő, szalmavirág, rozmaring illatban kaphatók. Kiváló az aromaterápiás hatásuk, különben pedig gyengéden ápolják a bőrt. Gyerekeknek kifejlesztésre került egy olyan kellemes illatú fürdőolaj, melynek a vízbe történő csepegtetésével oldható a nátha és a megfázás tünetegyüttese. A betegségtől nyűgös kisgyermek ellazul feledtetve ezzel rossz közérzetét.
Specifikusan elemezve a termékek alapanyagait, összefoglalóan az alábbi megállapítások tehetők. Egyik legkedveltebb fürdősó és olaj alapanyag a citromfű, lazító, nyugtató, elalvást segítő, vérnyomást csökkentő hatású, egyben jó közérzetet biztosít. Kedvelt a szalmavirág is, nyugtat, ugyanakkor serkenti az anyagcserét, biztosítja a testi és szellemi ellazulást. Intenzív illatú az eukaliptusz. Enyhébb megfázásos tünetek fellépésekor, ősszel és télen ajánlott, lélegzést könnyítő, frissítő, nyálkaoldó hatású. A narancs-hársfavirág kiegyensúlyozottságot eredményez mind testi, mind lelki értelemben, szintén nyugtat, jó közérzetet biztosít. A boróka enyhíti a reumás panaszokat, ellazítja az izmokat és segíti a vérkeringést, míg a fenyő élénkít és friss közérzetet biztosít.
A wellness és az erre épülő hotelek sorra megismertetik a nemrégiben kifejlesztett új termékeket az emberekkel, így igény keletkezett ezek otthoni használatára is. A wellness fürdősók tasakokban, egyszeri fürdéshez szükséges mennyiségben kaphatók, bárki utazás alkalmával is magával viheti éppúgy, mint a pezsgőtablettát, vagy a fördőolajat. Az ”active care” barackmagolaj és almaecet kombinációja, mely feszessé teszi a bőrt. A ”sensitive care” mandulaolaj és virág illatával, kifejezetten bőrtápláló hatású, főleg száraz bőrre. A „relax care” nevébő adódóan jojobaolajjal dúsítva bőrápoló hatású, emellett lazítóan hat az idegekre is.
A fenti termékekhez képest egyéb kiegészítő cikk is vásárolható. Bárki használhat aromatusfürdőt, borsosmenta-eukaliptusz, narancs-hárs és rozmaring összetételben. Az ínyencek kipróbálhatják a körömvirágos lábfürdősót is. Tévézés közben rendkívül nyugtató. A masszázsolajok kellően síkossá teszik a bőrt, majd felszívódva – önmagukban is - ellazítják az izmokat és megnyugtatják azokat. A szauna közismerten fokozza a szervezet ellenállóképességét, serkenti a keringést és a szívműködést és méregtelenít. Az eukaliptusz- és nyírfakivonatot tartalmazó szaunaolaj javítja a légzőszervek tevékenységét, a szaunázás után kellemes közérzetet biztosít.
Forrás: http://www.szantal.hu/index.php?link=news%2Fnews.php&parentid=220&topic=9 |